Ciasto przekładane... coś w rodzaju "Pani Walewskiej". Wg mnie jest smaczniejsze , łatwiej się kroi, no i z kremem mniej pracy. Nie jest na bazie kruchego ciasta i warstwa dżemu jest zastąpiona masą z owoców. Dwa ciasta, które stanowią bazę do przełożenia można upiec dzień wcześniej i pozostawić na noc w temperaturze pokojowej. Masa biała u mnie to mascarpone ze śmietaną, ale można dać śmietanę w ilości 0,5 l rezygnując z serka. Może jeszcze dodam, że ciasto po 3 dniach było bardzo dobre, przechowywane w chłodnym miejscu. Uważam, że nie w lodówce, szczególnie z funkcją "no frost".
CIASTO :
- 4 żółtka
- 100 g miękkiego masła
- 130 g mąki tortowej
- 100 g cukru
- 30 ml mleka 3,2 %
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- aromat naturalnej wanilii do smaku
- 4 białka + 200 g cukru
- 100 g płatków migdałowych
- tortownica o wym. 26 cm
- Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia. Masło utrzeć z cukrem i wanilią dodając po jednym żółtku - na gładką masę. Dodać mleko i zmiksować. Wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia i ponownie zmiksować.
- Podzielić masę na dwie równe części .Odpiąć rant tortownicy i dno wyścielić papierem do pieczenia. Tortownicę zapiąć , a boki posmarować masłem i wysypać kaszką manną. Wyłożyć równomiernie jedną połowę ciasta i ostawić na bok - ciasto jest cieniutkie. Jeżeli dysponujecie dwiema tortownicami o wym 26 cm to można wyłożyć też drugą połowę.
- 2 z 4 białek ubić ze 100 g cukru i wyłożyć równomiernie na jedno ciasto Posypać połową płatków migdałowych. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piec 20 - 21 minut na drugiej półce od dołu piekarnika. Wyjąć upieczone i odpiąć rant. Zsunąć razem z papierem z dna na blat. Powtórzyć to samo z drugim ciastem. Nie wolno ubijać od razu 4 białek, ponieważ beza nie może stać , nawet w tak krótkim czasie.
PRZEŁOŻENIE :
- 450 g malin mrożonych , porzeczek, wiśni itp. ( u mnie czarna porzeczka )
- 5 - 6 łyżek cukru - w zależności od rodzaju owoców
- 3 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej + sok z rozmrożonych owoców + dopełnienie wodą do łącznej ilości 100 ml
- 250 g serka mascarpone
- 250 g śmietany 36 %
- 50 g cukru pudru
- wanilia
- Owoce rozmrozić i przecedzić przez sito. Przełożyć do rondelka, dodać cukier i tylko zagotować. Z soku z rozmrożonych owoców i wody zrobić zawiesinę z mąką ziemniaczaną i wlać do gotujących się owoców. Tylko lekko przestudzić, żeby nie był taki gorący.
- Wyłożyć masę owocową na jedną część ciasta i pozostawić do ostudzenia. Mascarpone krótko zmiksować z cukrem pudrem i wanilią. Wlać śmietanę i ubić na gęsty krem. Uważać żeby nie przebić. Wyłożyć krem na zimną masę owocową i przykryć drugim ciastem. Drugie ciasto przed położeniem pokroić na porcje - u mnie 12 kawałków. Całość schłodzić.
Piękne ciasto, a ja właśnie szukam czegoś z owocami. Mam do zagospodarowania maliny, ale te pestki potem... tu mam obawy. A może je przetrzeć przez sito...Muszę pomyśleć, może coś "odkalkuję" jak mawia moja przyjaciółka. Pozdrawiam. Alicja
OdpowiedzUsuńWitam Alu. Maliny po podgrzaniu przecedź przez sito i ponownie do rondelka. Wtedy wlej zawiesinę z mąki ziemniaczanej. W przypadku malin dobrze jest odłożyć garstkę surowych przed podgrzaniem, a potem dodać do tego kisielu. To bardzo podnosi smak masy owocowej. Podobnie można robić z innymi owocami oprócz czarnej porzeczki, bo ona jest za kwaśna. Pozdrawiam serdecznie :)
Usuńwykorzystam przepis ,brzmi smakowicie :) pozdrowionka
OdpowiedzUsuńPozdrowionka :)
UsuńCoś nowego zrobię na święta
OdpowiedzUsuńo mamo !
OdpowiedzUsuńo Tato :)
UsuńRzeczywiście pychotka! Ale kiedyś, teraz odpoczynek od deserów:)). Ja zawsze uważam,że smak i elegancja tkwi w prostocie. Danusiu, wspaniale wygląda to wykwintne /moim zdaniem/ ciasto. Jak zrobię, dam znać. Pozdrawiam ciepło. Elżbieta P.
OdpowiedzUsuńWitam Elżuniu. No, rzeczywiście dekoracji to w nim nie ma, ale samo w sobie jest apetyczne. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)
UsuńE tam dekoracji. Są płatki migdałów i widać boki z kremem i owocami. To byłoby faux pas nawet czymś dekorować. Nie wiem, czy nie pokuszę się zrobić na święta:). Dużo zdrowia i wspieraj nas Danusiu, swoją kuchnią.
UsuńBardzo fajny przepis. Nigdy nie robiłam z takim ciastem. Trzeba będzie wykorzystać.Wszystkie przepisy są super.
OdpowiedzUsuńWitam Irenko. Dziękuję Ci za komentarz , a ciasto polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam serdecznie :)
UsuńCzy można dodać owoce z kompotu?mam pełno porzeczek w kompocie a żadnych mrożonych. Chciałabym zrobić a do sklepu daleko ;)
OdpowiedzUsuńNie robiłam z takimi owocami, ale pewnie można. Proszę odcedzić je z tego kompotu , myślę że z 2 słoików litrowych, a z kompotu zrobić zawiesinę z mąki ziemniaczanej w podanej w przepisie ilości. Porzeczka jest dosyć aromatyczna, więc myślę że będzie ok. Pozdrawiam :)
UsuńTO pewnie jest pyszne ciasto . Świetne połączenie słodka bita śmietana z mascarpone i winna czarna porzeczka .Kilka razy stosowałam takie połączenie przy innym cieście.Pozdrawiam cieplutko lusi -lusi
OdpowiedzUsuńWitam Lucynko. To ciasto lubię też z wiśniami lub czerwoną porzeczką. Dziękuję Lucynko. Pozdrawiam serdecznie :)
UsuńDanusiu, czy dwa białka ubić z 50g cukru i pozostałe dwa również z 50g? Czy podana ilość cukru jest na dwa blaty ciasta? Zamierzam wykorzystać niebawem Twój przepis (jeden z wielu z Twojego bloga) a ja - widzisz, jestem taka dociekliwa...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Cię serdecznie.
Monika B.
Witam Moniu. W przepisie masz 200 g cukru na 4 białka, więc najpierw ubijasz 100 g cukru z 2 białkami, a potem drugie dwa ze 100 g cukru. Pozostałe 100g odnosi się do spodu- ciasta, które robisz za jednym zamachem i rozdzielasz na dwie części. Ciasto może czekać w przeciwieństwie do piany bezowej. Pozdrawiam :)
UsuńWitam mam takie pytanie czemu muszę drugie ciasto pokroić przed położeniem .Dziękuje
OdpowiedzUsuń