czwartek, 29 listopada 2018

UNIWERSALNE CIASTO DROŻDŻOWE BEZ JAJEK I MLEKA - na wodzie ziemniaczanej



Przepis na postne ciasto drożdżowe mocno odchudzony. Też stary , tym razem kazachski z "babcinego kajecika", uniwersalny jak poprzednie ciasto na pierogi, manty itd. Można z niego piec bułeczki, pierogi, kulebiaki i paszteciki. Można również smażyć pierogi, ponieważ ciasto właściwie nie pije tłuszczu, a pierogi są chrupiące , takie gorące zaraz po usmażeniu, ale również po ostygnięciu. Ponieważ ciasto nie ma w składzie jajek i mleka, więc bułeczki nie "latają jak piórka". Nie mniej jednak są miękkie z lekko chrupiącą skórką i można je sobie zrobić z wieczora, a rano tylko upiec. Dodatkową zaletą tego ciasta jest to, że możemy je trzymać w lodówce od 1- 3 dni, możemy go zamrażać bez uszczerbku dla konsystencji po obróbce cieplnej. Podaję proporcję na 1 kg mąki, ponieważ nie ma sensu robić z połowy, bo przecież możemy ciasto wykorzystać w późniejszym terminie, szczegóły w przepisie.



SKŁADNIKI NA  OK. 1 KG MĄKI :

  • 7 szklanek  mąki pszennej - u mnie 3 wrocławskiej i 4 tortowej
  • 550 ml wody
  • 250 g mączystych ziemniaków - ważne
  • 35 g świeżych drożdży lub ok. 10 g instant
  • 2 stołowe łyżki cukru do wypieków wytrawnych lub 5 - 6 do wypieków słodkich
  • 2 lekko kopiaste łyżeczki soli
  • 110 g masła
  • **używam szklanki o poj. 250 ml

WYKONANIE :


  • Ziemniaki obrać , umyć i pokroić w kosteczkę. Przełożyć do rondelka, wlać 550 ml wody i gotować do całkowitej miękkości ziemniaków. Przelać do pojemnika blendera i zmiksować na gładką zawiesinę. Jeżeli woda się wygotowała to należy dopełnić przegotowaną do łącznej ilości 550 ml zawiesiny. Przestudzić do ciepłego - ok. 35 - 40 stopni C.
  • Dodać świeże , rozkruszone drożdże lub wsypać suche, dodać cukier i dokładnie rozpuścić w ciepłej zawiesinie. Dodać 2 kopiaste łyżki mąki ( z tych 7 szklanek ) i wymieszać. Miseczkę przykryć i pozostawić do ruszenia rozczynu.
  • Mąkę przesiać. Stopić masło z solą i lekko przestudzić do ciepłego. 
  • Do wyrośniętego rozczynu ziemniaczanego wlać lekko ciepłe masło , wymieszać i dodawać stopniowo mąkę po jednej łyżce i mieszać do momentu, aż nie da się mieszać łyżką. Wysypać pozostałą ilość mąki na blat, wyłożyć ciasto i całość dobrze wyrobić, stopniowo zagarniając mąkę.  Można to wszystko robić w mikserze przy pomocy haka.
  • Ciasto w misie przykryć ściereczką i włożyć do worka foliowego. Pozostawić do wyrośnięcia. Ciasto winno zwiększyć objętość 2 - 2,5 raza. Z takiego ciasta formujemy to co chcemy i pieczemy smarując  rozmąconym jajem.
  • Ciasto do wykorzystania na tzw. „zaś”. Ciasto przeznaczone do wykorzystania za kilka czy kilkanaście dni nie poddajemy procesowi rośnięcia. 
  • Można sobie podzielić na połowę i jedną część włożyć do pojemnika z pokrywką i wstawić do lodówki. Takie ciasto trzeba wykorzystać w ciągu 1 - 3 dni. Pojemnik ze schłodzonym ciastem wyjmujemy z lodówki i pozostawiamy w temperaturze pokojowej. Ciasto się ociepli . Ono już  będzie wyrastać w lodówce tylko w zwolnionym tempie. Z wyrośniętego ciasta formujemy to co chcemy, smarujemy rozmąconym żółtkiem, pozostawiamy do lekkiego wyrośnięcia i pieczemy.
  • Drugą połowę możemy zamrozić i wykorzystać kiedy będzie nam potrzebna. Wyjmujemy z zamrażarki i pozostawiamy w temperaturze pokojowej tak długo, aż ciasto się rozmrozi i nabierze temperatury pokojowej. Formujemy to co chcemy, nadziewamy lub nie, pozostawiamy przykryte ściereczką, żeby trochę podrosło i pieczemy lub smażymy.
  • Wyroby z tego ciasta np. pierogi z nadzieniem słodkim lub wytrawnym można smażyć na wolnym ogniu z obu stron. Wlewamy olej na patelnię, rozgrzewamy ale nie za mocno i smażymy. Polecam rozgrzewać olej na palniku ustawionym w połowie skali i tak samo smażyć. Olej winien być w połowie smażonych pierogów. Mają smażyć się dość wolno, żeby były chrupiące i nie surowe w środku. Osączamy na papierze kuchennym i gotowe, chociaż nie bardzo jest z czego osączać.
  • Wszystko pieczemy w nagrzanym piekarniku w temp. 190 st. C ok. 30 - 35 minut na mocno złoty kolor. Bez termoobiegu na drugiej półce od dołu piekarnika. To co przeznaczamy do pieczenia zawsze smarujemy rozmąconym jajem.
  • UWAGA : ciasta nie podsypywać dodatkowo mąką, ani schłodzonego, ani rozmrożonego- nie ma takiej potrzeby.



7 komentarzy:

  1. Świetny przepis. Dziękuję,na pewno z niego skorzystam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko weź vipku pod uwagę, że to bardzo chude ciasto. Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Doskonały sposób na wykorzystanie mięsa z rosołu... niebanalny,inspirujący. Przepis przemyślany, wypróbowany. Dziękuję,zapisuję,skorzystam. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. lusi-lusi Podoba mi się- zrobię.Pozdrawiam ,życzę spełnienia marzeń w Nowym Roku 2019.

    OdpowiedzUsuń
  4. Thank you very much I am inviting :)

    OdpowiedzUsuń