Bigos marynarski bez mięsa na bazie makreli wędzonej. W tej potrawie mieszają się smaki grzybów suszonych , ryby wędzonej , pomidorów i cebuli. Polecam Państwu taką odmianę . Naprawdę jest bardzo smaczna i dość szybka. Pewnie, że odgrzewana kilka razy jest jeszcze lepsza. Z podanych niżej składników wbrew pozorom bigosu wychodzi dość sporo. Można go zapasteryzować, co też ja uczyniłam. Do tej potrawy oczywiście można tradycyjnie podać chleb czy ziemniaki z masełkiem , ale dla nas najlepiej smakuje z kopytkami lub kluseczkami. Poniżej fotografie innego bigosu - z piekarnika i 2 rodzaje klusek.
Kopytka Kluseczki Bigos z piekarnika
- 1 kg kiszonej kapusty
- 40 g suszonych grzybów + 3 szklanki wody ( szklanka 250 ml )
- 1/3 szklanki oleju
- 2 liście laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 60 dkg wędzonej makreli
- 2 większe cebule + 2 łyżki masła + 2 płaskie łyżki mąki pszennej + 1 szklanka wody
- 2 łyżki kaparów opłukanych na sicie
- 3 płaskie łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 lekko kopiaste łyżki ketchupu
- 1 łyżka majeranku
- 2 łyżeczki cukru trzcinowego
- pieprz i sól
- opcjonalnie 1/3 szklanki czerwonego wytrawnego wina lub 1/4 szklanki czerwonego octu winnego
- Z wieczora namoczyć grzyby i na drugi dzień ugotować w tej samej wodzie. Odcedzić, grzyby drobniej pokroić, wywar uzupełnić wodą do ilości 3 szklanek.
- Kapustę jeżeli jest zbyt kwaśna opłukać, odcisnąć i posiekać drobniej. Do dużego rondla wlać wywar z grzybów, włożyć kapustę. dodać pokrojone grzybki, liście laurowe, ziele angielskie i gotować do miękkości kapusty, pod przykryciem na wolniejszym ogniu.
- Po zmięknięciu kapusty wyjąć liście laurowe i ziele angielskie.
- Makrele obrać z ości , skóry i palcami rozdrobnić na mniejsze kawałki. Cebulę pokroić w kosteczkę, wyłożyć na patelnię, dodać 2 łyżki masła i dobrze zeszklić. Wsypać mąkę, wymieszać i jeszcze chwilę podgrzewać. Wlać wodę , zagotować i dodać do miękkiej kapusty z grzybami. Dodać wszystkie pozostałe składniki , wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem i dusić jeszcze na małym ogniu ok 15 minut. Przemieszać, żeby się nie przypaliło.
Moja uwaga :
Do wyparzonych słoików, większych dżemowych wkładam bigos do wys. ok. 3 cm od góry słoika, zakręcam i pasteryzuję w kąpieli wodnej 60 minut od momentu zawrzenia wody. Wyjmuję i odwracam do góry nogami. Bigos po jednej pasteryzacji winien być spożyty w ciągu miesiąca. Przechowujemy w lodówce.
Danusiu, z niedowierzaniem przeczytałam o makreli. Ale jak się wczytałam w całą listę składników to wiem, że muuuuusi być pyszny. Ale do zrobienia takiego bigosu muszę "dojrzeć". Pozdrawiam ciepło.
OdpowiedzUsuńAleż pomysł, bigos z rybką to dla mnie nowość. Skąd Ty masz Danusiu takie pomysły ciekawe?
OdpowiedzUsuń