poniedziałek, 29 grudnia 2014

PLACEK JABŁKOWO MIGDAŁOWY- KORZENNY


Do upieczenia tego placka zachęciła mnie jakiś czas temu Agnieszka z Facebooka. Przysłała mi przepis na maila i zachęciła mnie zdjęciami do upieczenia tego ciasta. Przepis swoje trochę odleżał, bo przed świętami nie było kiedy napisać.
Przepis na  ciasto wydawał mi się dziwnie znajomy. Przejrzałam moje przepisy i znalazłam podobny ,ale z dodatkiem powideł do ciasta . Poczyniłam więc w przepisie małe zmiany. Placek jest bardzo smaczny, wilgotny i szybki – polecam.



SKŁADNIKI NA BLASZKĘ o wym. 37 x 28 , 40 x 25, 37 x 25 i podobne:


Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni C.

- 4 szklanki mąki tortowej
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka cukru zwykłego
- 1 szklanka cukru trzcinowego
- 4 jajka
- 3 płaskie łyżki kakao
- 250 g miękkiego masła lub margaryny
- 2 lekko kopiaste  łyżeczki sody
- 2 płaskie łyżeczki cynamonu lub przyprawa do piernika ( ok. 30 g )
- 2 łyżki powideł śliwkowych
- 6- 7 jabłek zależy od wielkości

1) Wymieszać mąkę, kakao, cynamon  ( lub przyprawę do piernika) i sodę. Masło   zmiksować z cukrami i żółtkami. Do masy dodać wymieszane produkty sypkie i  pozostałe składniki . Wszystko dobrze zmiksować na średnich obrotach. Na koniec dodać pianę ubitą na sztywno i wymieszać.

2) Jabłka obrać i każde przekroić na 4 części. Ciasto wyłożyć do formy i wyrównać. Na wierzch ułożyć ćwiartki jabłek i powciskać troszkę w ciasto. Posypać wierzch połową płatków migdałowych. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 60 minut. Wyjąć i ostudzić.

3) Resztę płatków migdałowych przyrumienić lekko na suchej patelni. Przygotować polewę, chwilę odczekać i polać upieczone ciasto. Posypać przyrumienionymi płatkami i pozostawić do zastygnięcia polewy.  Ciasto najlepsze jest dopiero po kilku godzinach, a świeże pozostaje nawet kilka dni.  Przechowywać w chłodzie. 

POLEWA:

- 100 g masła
- 3 płaskie łyżki cukru pudru
- 3 łyżki wody
- 3 płaskie łyżki ciemnego kakao
- 100 g płatków migdałowych

Wodę i cukier zagotować, dodać masło i mieszać do rozpuszczenia. Dodać kakao i podgrzewać intensywnie mieszając- nie wolno zagotować. Polewa w czasie mieszania zgęstnieje.

PLACEK CZYTELNIKÓW :



8 komentarzy:

  1. Witam i pozdrawiam.Ciasto wygląda na nieskomplikowane,napewno go upiekę
    Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, tak Aniu, ciasto jest proste. Dziękuję bardzo.
      Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Wygląda bardzo pysznie...Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Czereśnio. Pozdrawiam również z powiewem zimy.

      Usuń
  3. Witam
    Chciałam jutro zrobic ale nie mam cukru trzcinowego. Jest konieczny? Jak nie o ile zwiększyc ilość zwykłego?

    Beata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Beatko. Cukier trzcinowy nie jest konieczny, tylko może troszkę zdrowszy. Możesz spokojnie piec na zwykłym w takiej samej proporcji.
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  4. Danusiu kolejne ciasto przetestowane, tym razem upiekłam dla siostry na niedzielne spotkanie.
    Ciasto smakuje jak murzynek, mój błąd bo dodałam za dużo przyprawy do pierników i ciasto jest lekko gryzące w smaku. Ale im na pewno posmakuje bo oni lubią wszystko ;).
    Upiekłam również ciasto Majonezowe- 8 jajek + 2 szklanki cukru + 1 szklanka mąki pszennej + 1 szklanka mąki ziemniaczanej + 4 łyżeczki proszku do pieczenia + 3/4 szklanki majonezu. Cukier miksujesz z jajkami dodajesz pozostałe składniki miksujesz i wylewasz na 2 blaszki takie keksówki ja mam o długości 32 cm. Piekę 55 minut w temp 175 bez termoobiegu. Spróbuj nam ciasto smakuje na Wielkanoc robię w foremkach do babek i też git.
    Pozdrawiam Zdjęcia zaraz Ci wyśle.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Moniu. Przepis na ciasto majonezowe spisałam i upiekę. Wstawię na bloga i nazwę ciasto Moni. Bardzo lubię ciasta babkowe, bo w dzieciństwie jak Mama jedną babkę upiekła na troje dzieci, to nigdy się nie zdążyłam nasycić. Bardzo Ci dziękuję i pozdrawiam duszko.Dzisiaj wstawię zdjęcia :)

      Usuń