Do upieczenia tego placka zachęciła mnie jakiś czas temu Agnieszka z Facebooka. Przysłała mi przepis na maila i zachęciła mnie zdjęciami do upieczenia tego ciasta. Przepis swoje trochę odleżał, bo przed świętami nie było kiedy napisać.
Przepis na ciasto wydawał mi się dziwnie znajomy. Przejrzałam moje przepisy i znalazłam podobny ,ale z dodatkiem powideł do ciasta . Poczyniłam więc w przepisie małe zmiany. Placek jest bardzo smaczny, wilgotny i szybki – polecam.
SKŁADNIKI NA BLASZKĘ o wym. 37 x 28 , 40 x 25, 37 x 25 i podobne:
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni C.
- 4 szklanki mąki tortowej
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka cukru zwykłego
- 1 szklanka cukru trzcinowego
- 4 jajka
- 3 płaskie łyżki kakao
- 250 g miękkiego masła lub margaryny
- 2 lekko kopiaste łyżeczki sody
- 2 płaskie łyżeczki cynamonu lub przyprawa do piernika ( ok. 30 g )
- 2 łyżki powideł śliwkowych
- 6- 7 jabłek zależy od wielkości
1) Wymieszać mąkę, kakao, cynamon ( lub przyprawę do piernika) i sodę. Masło zmiksować z cukrami i żółtkami. Do masy dodać wymieszane produkty sypkie i pozostałe składniki . Wszystko dobrze zmiksować na średnich obrotach. Na koniec dodać pianę ubitą na sztywno i wymieszać.
2) Jabłka obrać i każde przekroić na 4 części. Ciasto wyłożyć do formy i wyrównać. Na wierzch ułożyć ćwiartki jabłek i powciskać troszkę w ciasto. Posypać wierzch połową płatków migdałowych. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 60 minut. Wyjąć i ostudzić.
3) Resztę płatków migdałowych przyrumienić lekko na suchej patelni. Przygotować polewę, chwilę odczekać i polać upieczone ciasto. Posypać przyrumienionymi płatkami i pozostawić do zastygnięcia polewy. Ciasto najlepsze jest dopiero po kilku godzinach, a świeże pozostaje nawet kilka dni. Przechowywać w chłodzie.
POLEWA:
- 100 g masła
- 3 płaskie łyżki cukru pudru
- 3 łyżki wody
- 3 płaskie łyżki ciemnego kakao
- 100 g płatków migdałowych
Wodę i cukier zagotować, dodać masło i mieszać do rozpuszczenia. Dodać kakao i podgrzewać intensywnie mieszając- nie wolno zagotować. Polewa w czasie mieszania zgęstnieje.
PLACEK CZYTELNIKÓW :
PLACEK CZYTELNIKÓW :
Witam i pozdrawiam.Ciasto wygląda na nieskomplikowane,napewno go upiekę
OdpowiedzUsuńAnia
No, tak Aniu, ciasto jest proste. Dziękuję bardzo.
UsuńPozdrawiam.
Wygląda bardzo pysznie...Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńDziękuję Czereśnio. Pozdrawiam również z powiewem zimy.
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńChciałam jutro zrobic ale nie mam cukru trzcinowego. Jest konieczny? Jak nie o ile zwiększyc ilość zwykłego?
Beata
Witam Beatko. Cukier trzcinowy nie jest konieczny, tylko może troszkę zdrowszy. Możesz spokojnie piec na zwykłym w takiej samej proporcji.
UsuńPozdrawiam serdecznie.
Danusiu kolejne ciasto przetestowane, tym razem upiekłam dla siostry na niedzielne spotkanie.
OdpowiedzUsuńCiasto smakuje jak murzynek, mój błąd bo dodałam za dużo przyprawy do pierników i ciasto jest lekko gryzące w smaku. Ale im na pewno posmakuje bo oni lubią wszystko ;).
Upiekłam również ciasto Majonezowe- 8 jajek + 2 szklanki cukru + 1 szklanka mąki pszennej + 1 szklanka mąki ziemniaczanej + 4 łyżeczki proszku do pieczenia + 3/4 szklanki majonezu. Cukier miksujesz z jajkami dodajesz pozostałe składniki miksujesz i wylewasz na 2 blaszki takie keksówki ja mam o długości 32 cm. Piekę 55 minut w temp 175 bez termoobiegu. Spróbuj nam ciasto smakuje na Wielkanoc robię w foremkach do babek i też git.
Pozdrawiam Zdjęcia zaraz Ci wyśle.
Witaj Moniu. Przepis na ciasto majonezowe spisałam i upiekę. Wstawię na bloga i nazwę ciasto Moni. Bardzo lubię ciasta babkowe, bo w dzieciństwie jak Mama jedną babkę upiekła na troje dzieci, to nigdy się nie zdążyłam nasycić. Bardzo Ci dziękuję i pozdrawiam duszko.Dzisiaj wstawię zdjęcia :)
Usuń