Miały być dzisiaj pączki wojenne z ziemniakami , ale w ramach poświątecznego czyszczenia szafek kuchennych są rogaliki z makiem. Został mi gotowy suchy mak mielony i trzeba było go jakoś zagospodarować, zanim wylęgną się mole kuchenne. No, tak to dzisiaj jest z tymi produktami zalegającymi w sklepach na półkach.
Wracając do rogalików. Przepis jest w istocie rzeczy dość długi, ale zawsze staram się w miarę dokładnie wytłumaczyć - „co i jak”. Polecam Państwu smaczne, pulchne i mięciutkie rogaliki, wbrew pozorom wcale nie są pracochłonne.
Raczej rzadko piekę na drożdżach instant, ale lenistwo po tylu wolnych dniach tak u mnie zagościło, że upiekłam na drożdżach instant. Nie chciało się jechać do sklepu, a posłańcy już wszyscy wyjechali. Zapraszam do przepisu.
Ciasto na 32 sztuki :
- 50 dkg mąki pszennej ( użyłam tortowej, ale lepiej luksusowej )
- 1 szklanka mleka 3,2 %
- 3 żółtka z dużych jaj ( białka zachować )
- 120 g cukru
- 70 g masła
- 60 g drożdży świeżych lub 14 g i 1 łyżeczka drożdży instant
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- Drożdże instant wsypać do ciepłego mleka , dodać 2 łyżeczki cukru , rozmieszać i pozostawić na 10 minut do rozpuszczenia.
- Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, wlać mleko z drożdżami , wsypać przesianą mąkę i krótko wyrobić łyżką lub mikserem. Wlać letnie masło i dobrze wyrobić gładkie ciasto - nie podsypywać mąką.
- Ciasto przełożyć do misy, nakryć ściereczką i wstawić do worka foliowego. Pozostawić do wyrośnięcia.
- UWAGA- w przypadku świeżych drożdży należy wcześniej zrobić rozczyn.
Nadzienie makowe :
- 200 g maku suchego mielonego
- 250 ml mleka
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka likieru Amaretto lub aromat migdałowy - dosłownie 2 - 3 kropelki
- 1 białko
- 100 g rodzynek
- 2 łyżki smażonej skórki pomarańczowej
- Mleko zagotować z miodem i masłem. Do gorącego wsypać suchy mielony mak i gotować na wolnym ogniu ok. 3- 4 minuty. Mieszać , żeby się nie przypalił. Kiedy masa zgęstnieje zdjąć z ognia , dodać rodzynki , skórkę pomarańczową i wymieszać. Masę przestudzić . Do lekko ciepłej masy dodać amaretto lub aromat migdałowy, białko nie ubite i dobrze wymieszać .
Wykonanie :
- Pozostałe dwa białka leciutko roztrzepać widelcem.
- Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić, podzielić na 4 równe części ( u mnie 970 g podzielone przez 4 = ok. 242 g. ) Każdą z części wałkować bez podsypywania mąką na koło o średnicy ok. 32 cm. Posmarować białkiem .
- Rozwałkowane ciasto podzielić na 8 równych części ( p. fotografia ). Na każdą część kłaść kopiastą łyżeczkę maku i zwijać rogaliki.
- Te rogaliki zwijamy w ten sposób, że na nadzienie zakładamy część ciasta i po bokach dociskamy , żeby nam mak nie „wylatał”- he, he. Następnie zakładamy na leżąco ( p. fotografia ) pozostałą część ciasta i resztę zwijamy w palcach naciągając końcówkę. Rożki rogalików zakręcamy wokół własnej osi.
- Rogaliki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia , przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia.
- Do pozostałego białka dodać 2 łyżki mleka i roztrzepać. Wyrośnięte rogaliki posmarować białkiem z mlekiem i nakłuć.
- Wstawić blaszkę do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C i piec ok. 15- 17 minut na mocno rumiany kolor. Piec na pierwszej półce od dołu piekarnika, bez termoobiegu.
- Rogaliki można polukrować lub posypać cukrem pudrem.
- Wychodzą 2 blaszki z wyposażenia piekarnika.
ROGALIKI CZYTELNIKÓW :
Oj jakie ładne. dawno.dawno nie jadlam takich rogalików :)
OdpowiedzUsuńTrzeba nadrobić zaległości- he, he :)
UsuńUwielbiam!!!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Ewuniu- ja też :)
UsuńPalce lizać :)
OdpowiedzUsuńTo też lizałam- he, he :)
UsuńSuper wyszły :)
OdpowiedzUsuńWyszło dosłownie :)
UsuńBardzo,bardzo,bardzo pyszne :)dziękuję za przepis Kasia
OdpowiedzUsuńO, Matuś jak ja ich dawno nie robiłam, a mam jeszcze trochę maku, więc muszę je zrobić. Bardzo dziękuję Kasiu - pozdrawiam :)
Usuń...witaj Danusiu. Piękne, pachnące rogaliczki. Zgrabniutkie, uwielbiam takie. Pozdrawiam serdecznie kochana Ciebie i Twoich bliskich.
OdpowiedzUsuńDziękuję Ci Jolu, Ty to jesteś przyjaciel... pozdrawiam cieplutko :)
Usuń