To jest ciasto z przepisów rodzinnych, które nadaje się na pierożki z farszem wytrawnym, słodkim, z makiem, z serem itp.
Można je piec w piekarniku i smażyć w oleju do wysokości połowy pierożków. Warunkiem jest dobre sklejenie pierożków i musimy tak sklejać, żeby farsz nie dostał się między brzegi sklejanego ciasta. W przeciwnym razie mogą się otworzyć.
Pierożki należy nakłuć w kilku miejscach po jednej stronie przy pomocy patyczka do szaszłyków. Te przeznaczone do pieczenia należy posmarować roztrzepanym jajkiem. Pierożki pieczemy w 190 stopniach C ok. 10- 13 minut z termoobiegiem na rumiano. Jeżeli pierożki chcemy smażyć to do ciasta należy wlać 1 łyżkę spirytusu i dosypać 1 łyżkę mąki dodatkowo.
SKŁADNIKI na ok. 45 pierożków wykrawanych szklanką o średnicy ok. 7,5 cm :
--- 1 szklanka kwaśnej śmietany
--- 20 dkg masła lub margaryny
--- 1 łyżka cukru
--- 1/3 łyżeczki soli
--- 2 dkg świeżych drożdży
--- ok.1/2 kg mąki tortowej
Wszystkie składniki posiekać nożem i zagnieść.Po połączeniu składników wyrabiamy dosypując 1 łyżkę mąki na jednolite ciasto. Ciasta nie schładzamy i nie pozostawiamy do wyrośnięcia. Dzielimy ciasto na pół i kolejno rozwałkowujemy na stolnicy lekko podsypując mąką i wykrawamy kółka. Kładziemy 1 leciutko kopiastą łyżeczkę farszu i zlepiamy. Z tego ciasta robię m.in. wigilijne pierożki z kapustą i grzybami.
wygląda rewelacyjnie:)
OdpowiedzUsuńDziękuję:)
UsuńBardzo lubię takie pierogi,niestety robię je bardzo rzadko.Reszta rodziny woli gotowane.
OdpowiedzUsuńtakiego przepisu było mi trzeba :) do świątecznego barszczyku będą idealne :) jak zwykle dziękuję i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńja z tego ciasta robię wigilijne pierożki z suszonymi owocami
OdpowiedzUsuńWidzisz Agusiu co region to inne pierożki:)
UsuńWitaj, Danusiu, po dłuższej przerwie. To ciasto jest genialne! Ja sobie adoptuję ten przepis i będę wypróbowywać z różnymi nadzieniami. Ostatnio zrobiłam z klasycznym farszem z kapusty kiszonej i suszonych grzybków i zupełnie nieklasycznie polałam je Twoim sosem porowym i muszę przyznać, że połączenie jest świetne, a samo ciasto kruchutkie choć pulchne. Następnego dnia ciasto traci na kruchości, ale według mnie zyskuje jeszcze na smaku. Dobre na zimno i na ciepło. Dziękuję za przepis, wkrótce prześlę Ci zdjęcia, niech tylko się ogarnę :) Pozdrawiam Cię serdecznie!
OdpowiedzUsuńWitam ryfko. Ja to ciasto bardzo lubię i często z niego korzystam. W wersji na słodko i wytrawnie. Farsz może być wytrawny, serowy, owocowy- wszystko właściwie co mam pod ręką. Dziękuję bardzo.
UsuńPozdrawiam serdecznie :)
Bardzo ciekawy przepis, na pewno go wypróbuję na nadchodzące święta, bo to już za miesiąc a czas szybko leci. Pozdrawiam Panią :)
OdpowiedzUsuńWitam. Bardzo przepraszam , że tak późno komentuję, ale byłam na rehabilitacji do 22 listopada. Bardzo dziękuję za komentarz, a pierożki polecam.
UsuńPozdrawiam serdecznie.