Powoli zaczynamy sezon na owoce i rabarbar. Rabarbar na całym świecie zalicza się do warzyw. Jedynym krajem, który traktuje go jako owoc są Stany Zjednoczone. Wyszli z założenia , że skoro używamy go do produkcji dżemów, do ciast więc jest to owoc.
To jest zawsze pierwsze ciasto z „tym” owocem , które piekę na wiosnę. Nie muszę Państwa przekonywać do takiego ciasta, bo doskonale wiecie jaka to delicja.
CIASTO:
- 4 jaja
- 2 szklanki mąki tortowej
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżki kefiru naturalnego
2 łyżki oleju
- 10 dkg stopionego masła
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- aromat wanilii lub cukier waniliowy
KRUSZONKA:
- 10- 12 dkg masła ( zależy od wilgotności mąki)
- 1 szklanka mąki
- 1 szklanka cukru pudru
POZOSTAŁE:
- 80- 90 dkg rabarbaru
- ½ szklanki cukru
- 3 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
- blaszka o wymiarach 37 x 28 cm- taka zwyczajna do placka
- papier do pieczenia
1) Rabarbar opłukać, osuszyć i obrać. Pokroić na małe kawałki i posypać ½ szklanki cukru- wymieszać i odstawić na bok.
2) Zrobić kruszonkę. Bardzo miękkie masło wymieszać z cukrem pudrem i mąką.
3) Zmiksować cukier z całymi jajkami i dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz pozostałe składniki ciasta. Na koniec wlać stopione masło. Wszystko dobrze połączyć miksując. Ciasto przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
4) Rabarbar odcedzić na sicie, wymieszać z mąką ziemniaczaną i wyłożyć na ciasto. Posypać całość równomiernie kruszonką.
5) Blaszkę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piec około 35- 40 minut. Sprawdzić patyczkiem . Tym razem piekłam 40 minut.CIASTO CZYTELNIKÓW :
Łoj! Ślinianki pobudzone na samą myśl o kwasowości tego ciasta. Dobrze, że to sezonowy specjał bo inaczej nie dałbym rady. Pamiętam z dzieciństwa jak wcinało się surowy rabarbar posypany cukrem.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Witam Piotrze. Pamietam to samo, zrywaliśmy z krzaka i w cukier. Mama też gotowała dużo kompotu , wlewało się w butelkę po oranżadzie i nad jezioro. Do tego chlebek i ogórek małosolny i uczta była, że hej.
UsuńPozdrawiam serdecznie.
w zeszłym tygodniu ugotowałam kompot z rabarbaru a moje dziecię z pretensjami w głosie, że nie będzie piło tych wodorostów :) no to lada dzień będzie ciasto z wodorostów :) pozdrawiam serdecznie marta
OdpowiedzUsuńNo i dziecię ma rację, te wodorosty trzeba ukryć w cieście. Dziękuję.
UsuńPozdrawiam cieplutko, a właściwie letnio, bo u nas w Wielkopolsce piękna pogoda.
no i masz, teraz nie mogę się zdecydować który zrobić na weekend, czy ten czy ten na drożdżach...
OdpowiedzUsuńWitam. U mnie drożdżowy schodzi od ręki. Ucierany jest też bardzo dobry, ale nie ma to jak drożdżowiec. Ma jeden minus- krócej jest.
UsuńPozdrawiam serdecznie.
Bardzo dziękuję za ten przepis, właśnie upiekłam to pyszne ciasto - jest wspaniałe :). Asia
OdpowiedzUsuńCzy użyła Pani mąki tortowej (tak jak w przepisie)?
UsuńJoanno, skoro upiekłaś ciasto i jest wspaniałe więc po co te pytanie o mąki tortowej przecież pisze wyraźnie. Pozdrawiam Renata
UsuńReniu, ta Pani Justyna , która pyta o mąkę to osoba, której nie zależy na przepisie. To nie ona piekła, to piekła Joasia, bardzo sympatyczna czytelniczka. Natomiast Justyna po prostu reklamuję firmę. Ma zdjęcie podlinkowane i liczy, że ktoś kliknie. Już się zorientowałam, bo takich Justyn, Klaudii, Beat i mnóstwo innych jest więcej, które próbują przez mojego bloga się reklamować. Po prostu już nie publikuję takich komentarzy, tylko mi czas zabierają. Dziękuję Reniu...pozdrawiam serdecznie :)
UsuńWitam Joasiu i składam Ci serdeczne życzenia imieninowe. Bardzo dziękuję za skorzystanie z przepisu .
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Joasiu serdecznie.
Placek wyszedł doskonały.Polecam.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję Stasiu- pozdrawiam serdecznie :)
Usuńjakiej mąki Pani użyła?
UsuńJustynko , proszę Cię , w składnikach jest podany rodzaj mąki ... pozdrawiam :)
UsuńCiasto pyszne i łatwe w wykonaniu.Szybko zniknęło i jest zapotrzebowanie na jeszcze 🐱.Zostań z nami Danusiu, bez Twojego bloga ciężko będzie w kuchni. Buziak
OdpowiedzUsuńNo i cóż ja mam zrobić, no zostaję . Tyle ciepłych słów od Was otrzymałam, to inaczej nie da rady. Dziękuję Ci bardzo :) pozdrawiam :)
UsuńNo i ja zrobiłam ��. Pyszny. Jak zawsze z Twoich przepisów. Byłoby mi smutno gdybym nie mogła szukać inspiracji u Ciebie. A wogole powinnaś wydać książkę że swoimi przepisami... Byłabym pierwsza w kolejce po autograf. Pozdrawiam Cię Danusiu serdecznie. Lena ☺
OdpowiedzUsuńWitam Leno . No, bardzo dziękuję, ale Lenko na razie nie przymierzam się do książki, bo tyle teraz tych pozycji kulinarnych na rynku, może moje dzieci kiedyś wydadzą . Za komentarz bardzo Ci dziękuję i miło, że przepis się przydał . Serdecznie pozdrawiam :)
UsuńDanusiu,
OdpowiedzUsuńod jakiegoś czasu wchodzę na Twojego bloga i jestem pod wrażeniem.Świetne przepisy jasno i dokładnie opisane.Jako że sezon rabarbarowy w pełni zrobiłam placek z tego przepisu-wyszedł pyszny.Puszysty,wilgotny -idealny.Mam jednak pytanie:czy ten placek można upiec również z innymi owocami?(mój mąż nie może jeść rabarbaru i trochę patrzył na mnie "wilkiem"za ten placek).Może zrobiłabym taki z truskawkami ?
Dziękuję Ci Danusiu za trud jaki wkładasz w pisanie swojego bloga (ku uciesze nas-czytelników:)
pozdrawiam
Iza
Dzień dobry Izo. Wybacz, że dopiero dzisiaj odpisuję, ale w ciągu weekendu nie bardzo mogłam. Możesz oczywiście upiec z innymi owocami, tylko wszystkie miękkie typu np. truskawki, maliny itp. posypać trzeba mąką ziemniaczaną , wymieszać i ciutkę wcisnąć do ciasta. Bardzo Ci dziękuję za miły komentarz. Serdecznie pozdrawiam :)
Usuń