W tym roku na Wielkanoc odstąpiłam od upieczenia sernika wiedeńskiego. Ponieważ to dla mnie bardzo charakterystyczne ciasto na te święta , więc sernik jest, ale w połączeniu z makiem.
Właściwie mogłabym to ciasto nazwać tortem serowo makowym, ponieważ pod polewą czekoladową jest krem i dekoracja też jest z kremu czekoladowego. Ciasto makowe zrobiłam z przepisu na makowiec japoński, który bardzo lubimy, ale żeby była równa powierzchnia do dekoracji masę serową zrobiłam gotowaną.
SKŁADNIKI na tortownicę o średnicy 24 cm, szklanka o poj. 250 ml
CIASTO MAKOWE- upiec dzień wcześniej lub z rana, a wieczorem zalać masą serową
- 20 dkg maku w ziarenkach lub maku suchego mielonego
- w przypadku maku mielonego + 250 ml mleka 2%
- 1 szklanka cukru kryształu
- 12,5 dkg masła
- 5 jaj
- 8 lekko kopiastych łyżek kaszki mannej ( semoliny)
- 50 dkg jabłek brutto ( po obraniu i starciu 30-32 dkg) szara reneta lub macintosh
- 1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka likieru amaretto- bardzo wskazane, ewentualnie 2-3 krople aromatu migdałowego
Wykonanie:
Mak zalać ciepłym mlekiem w proporcji 1,5 szklanki mleka+1/2 szklanki wody na 1 szklankę maku. Po 20 minutach mak gotować na wolnym ogniu ok. 30 minut- tak zrobiony mak jest smaczniejszy i lżej strawny- co jakiś czas przemieszać, ale dobrze się gotuje i nie przypala. Oczywiście niczego nie narzucam, możecie Państwo przygotować mak swoim sposobem. Mak odcedzić i pozostawić na sicie do odsączenia- jest gotowy kiedy całkowicie ostygnie. W maszynce mak mielimy 3 razy. Jeżeli mamy specjalne sitko wystarczy zmielić jeden raz.
1)Mak suchy mielony zalewamy 250 ml mleka, - zamiast 200 ml jak jest na opakowaniu. Dodajemy masło i zagotowujemy. Pozostawiamy do napęcznienia i ostudzenia.
2)Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia robiąc tzw. drugie dno- czyli papier na tortownicę i dopiero zapinamy obręcz. Boki wysmarować i posypać kaszką manną.
3)Włączyć piekarnik ustawiając temperaturę na 200 stopni C.
4)Całe jajka ubić z cukrem na puszystą masę. Wsypać kaszkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia- zmiksować. Dodać mak- zmiksować. Na końcu dodać jabłka starte na grubych oczkach i dodać do ciasta miksując na średnich obrotach dolewając amaretto.
5)Całość wylać do tortownicy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ok. 60 minut do tzw. suchego patyczka.
MASA SEROWA:
- 1/2 kg twarogu półtłustego na wagę lub formowanego w foliowych osełkach
- 2 jajka + 1 białko
- 1/2 szklanki cukru kryształu
- 10 dkg masła lub margaryny
- 1 budyń waniliowy
- 1/2 szklanki mleka
- 1 łyżka likieru amaretto lub aromat migdałowy
1) Twaróg mielimy 3 razy lub 1 raz przez sitko do maku.
2) Jajka roztrzepujemy z białkami i cukrem na jednolitą masę. Cukier nie musi być rozpuszczony.
3) Budyń wsypujemy do mleka i roztrzepujemy.
4) Ser, jajka z cukrem, masło wkładamy do rondla z grubszym dnem, mieszamy i podgrzewamy na małym ogniu, aż będzie dość gorące cały czas mieszając. Wlewamy zawiesinę i mieszamy podgrzewając, aż masa zgęstnieje.
KREM – MASA CZEKOLADOWA MIGDAŁOWA
- 100 g czekolady gorzkiej + 100 g czekolady mlecznej
- 170 gram masła
- 100 gram cukru pudru
- 5 łyżek śmietany kremówki
- 2 łyżki amaretto lub aromat migdałowy
1) Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, lekko przestudzić.
2) Masło, cukier puder i śmietanę zmiksować na gładką masę, połączyć z czekoladą i zmiksować krótko. Ostudzić całkowicie.
POLEWA CZEKOLADOWA:
- 1,5 płaskiej łyżki żelatyny
- 3 łyżki wody do rozpuszczenia żelatyny
- 20 dkg masła lub margaryny
- 7,5 płaskiej łyżki cukru pudru
- 4,5 płaskiej łyżki kakao
- 7,5 łyżki kwaśnej śmietany
Żelatynę rozpuszczamy w 3 łyżkach wody.W rondelku rozgrzewamy masło,cukier,kakao i rozpuszczoną żelatynę-nie wolno zagotować.Pozostawić do ostudzenia.Do ciepłej masy dodajemy śmietanę i energicznie mieszamy.
WYKOŃCZENIE:
1) Zimny makowiec delikatnie przekroić na połowę, jedną część ułożyć na paterze i zapiąć obręcz. Wylać całą masę serową, na nią wyłożyć drugą połowę makowca . Pozostawić do całkowitego zastygnięcia.
2) Na drugi dzień obręcz delikatnie odpinamy, ewentualnie delikatnie okroić. Posmarować częścią kremu i polać polewą czekoladową. Kremu nie żałować, bo spokojnie wystarczy do dekoracji i obłożenia.
Przepiękny! Gdyby się wcześniej pojawił na blogu z całą pewnością bym go zrobiła.A więc czekamy do następnej okazji.Pozdrawiam Magda z Gniezna
OdpowiedzUsuńMadziu, co się odwlecze to nie uciecze.
UsuńPozdrawiam serdecznie.
Bede robila w przyszlym tygodniu ale troche sie boje wykonania tej masy serowej!Sa tylko dwa rodzaje sera bialego ja kupilam taki w kostce I on sie nadaje do mielenia ale kto wie co to wyjdzie?Ide spac bo jestem umeczona I wiem,ze nie bede mogla zasnac.Jutro kuchnia strajkuje!Jade podrac w golfa.Calusyyyyyyy.Ewa
Usuńcudo! no mistrzostwo świata:)
OdpowiedzUsuńWesołych Świąt życzę!
Dziekuję Antenko. Pozdrawiam serdecznie.
UsuńPrzepiękne ciasto , pięknie się prezentuje musi być pyszne , a przy okazji .
OdpowiedzUsuńŻyczę Tobie jak i całej Twojej rodzinie spokojnych , zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych i mokrego Śmigusa Dyngusa :)
pozdrawiam serdecznie
Dziękuję Babciu Ewo i pozdrawiam świątecznie.
UsuńDanusiu z okazji najpiękniejszych Świąt - Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzę Tobie i Twoim kochanym najbliższym aby te Święta upłynęły w zdrowiu,radości,cieple rodzinnym.Aby na długo pozostały bardzo,bardzo miłym wspomnieniem.Magda z Gniezna
OdpowiedzUsuńMadziu Kochana bardzo Ci dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.
Usuńdoskonały!!! wykonany bardzo pieknie i na pewno smaczny:) wesolych Świat
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo. Pozdrawiam wieczornie.
UsuńDanusiu, świetna kombinacja! No i niezwykle wykwintnie!
OdpowiedzUsuńPogodnych Świąt Ci życzę, odpoczynku w towarzystwie najbliższych,
i miłości od wszystkich. Serdecznie Cię przytulam i pozdrawiam. Bożena
Bożenko- dziękuję Ci bardzo.
UsuńTylko tyle, bo opadłam z sił. Pozdrawiam cieplutko i całuję.
Ciepłych,pełnych miłości i nadziei Świąt Wielkanocnych,rodzinnych spotkań przy świątecznym stole życzy Grażyna z Gorzowa Wlkp.Pani blog jest inspiracją dla takiej " okazjonalnej " gospodyni jak ja
OdpowiedzUsuńPani Grażynko, bardzo dziękuję za pamięć i miłe słowa- pozdrawiam serdecznie.
UsuńDanusiu,boje sie tej masy serowej!Kupilam ser/do wyboru sa dwa/ja nabylam twardy-taka kostke,drugi nadaje sie do szczypiorku I zodkiewki.....I co to wyjdzie-nie wiem?Pozdrawiam.Ewa
OdpowiedzUsuńŻebym to ja wiedziała, jakie tam są sery. Jednak bez próbowania nie przekonasz się- pozdrawiam cieplutko i życzę powodzenia.
UsuńDanusiu,sery sa dziwne ale serowate!Ewa.Dzieki za te wszystkie kulinaria!Moge troche popisac po polsku.Ewa
OdpowiedzUsuńNajważniejsze, że są serowate . Dziękuję, że do mnie zaglądasz.
UsuńJa tu ciagle po tym Twoim blogu grasuje.Ewa
OdpowiedzUsuńPieke dzisiaj serowo-makowiec.Uklony.Ewa
OdpowiedzUsuńSiedzi w lodowce juz wykonczony!!W San Diego dopiero 7:30 Am,bedzie konsumowany okolo 4;00 Pm.Dziekuje,calusy.Ewa/zdjecie wysle/
OdpowiedzUsuńEwuniu, smacznego ciasta Ci życzę i mam nadzieję, że jak będziesz jadła to o mnie troszkę pomyślisz- ha, ha. Dziękuję bardzo.
UsuńPozdrawiam.
To jest smakowa REWELACJA i bardzo kaloryczna!Polewa wyszla mi matowa i zastanawiam sie dlaczego?Wole jednak bardziej jak jest matowo/mniej sie swieci/jednak chcialam zeby wygladalo identycznie jak u Ciebie ale sie nie udalo.Slubny powiedzial,ze moja dekoracja jest troche JARMARKOWA!Uklony!Ewa
OdpowiedzUsuńWitam. Może coś nie tak zrobiłaś, bo ta polewa jest wyjątkowo błyszcząca. Co tam dekoracja- najważniejszy jest smak. Pozdrawiam.
UsuńMysle,mysle!!!Wczoraj bylas na moim jezyku cale popoludnie.....inspiracje kulinarne.Danusiu bardzo,bardzo dziekuje!!!!Ewa
OdpowiedzUsuńJa Ewuniu bardzo dziękuję, że tyle ostatnio zrobiłaś potraw z moich przepisów. Pozdrawiam serdecznie.
UsuńCisato jest fantastyczne. Kilka razy robiłam makowiec japoński z Twojego przepisu Danusiu i bardzo nam wszystkim zawsze smakuje, ale ta wersja - przełożona serem -jest jeszcze lepsza. Rewelacja. Z tym, że ja polałam go białą czekoladą - jak we wcześniejszym przepisie. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńZa jednym zamachem dwa ciasta Moniu - he, he. Dziękuję Ci bardzo.
UsuńPozdrawiam :)