piątek, 6 grudnia 2019

MIODOWNIK JESIENNY Z GOTOWANĄ MASĄ TWAROGOWĄ



Miodownik  Jesienny , ponieważ  robiłam go  pod koniec października, kiedy jeszcze liście pachniały złotą jesienią. Ciasto nie jest wałkowane, a wylepiane palcami, jest rzadsze więc szybko mięknie. W połączeniu z gotowaną masą serową tworzy bardzo smaczny duet. Polewa jest  z czekolady i niewielkiej ilości masła z dodatkiem oleju przez co nie twardnieje. Zastyga, ale jest miękka i ciasto dobrze się kroi. Polecam tą polewę również do innych ciast przekładanych .




CIASTO na 6 krążków na tortownicę o śr. 24 cm :

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 szklanki cukru
  • 3 jajka
  • 3 łyżki miodu
  • 125 g masła- miękkiego
  • 3 płaskie łyżeczki sody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • Miękkie masło zmiksować z cukrem , dodając kolejno jajka , cynamon, sodę i mąkę. Zmiksować na wolniejszych obrotach na gładkie ciasto. Przełożyć na talerz formując omączonymi dłońmi i zaznaczyć sobie 6 równych części ( p. fotografia ).
  • Przyciąć sobie 2 x papier do pieczenia i na zmianę po upieczeniu każdego krążka sobie zmieniać. Zapiąć jeden papier tworząc tzw. drugie dno. Wylepić jedną część ciasta ( będzie dość cienko ) palcami maczanymi w wodzie. Piec na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 180 stopni C ok. 12 - 15 minut.
  • Wyjąć z piekarnika, odpiąć obręcz i razem z papierem przenieść na ściereczkę. Tortownicę wyścielić drugim papierem i wylepić drugim kawałkiem ciasta. I tak do końca. W międzyczasie wyciągnąć delikatnie papier z pod upieczonego krążka i użyć jeszcze 2 razy. Mam jedną tortownicę o wym. 24 cm , więc za każdym razem chłodziłam pod zimną wodą samą obręcz.


MASA TWAROGOWA:

  • 1 kg sera twarogowego w kostce ( lub na wagę)
  • 5 dużych jaj
  • 1 szklanka cukru ( szklanka 250 ml )
  • 170 g masła
  • 2 łyżeczki ekstraktu wanilii lub aromat waniliowy - wg uznania
  • 2 budynie waniliowe bez cukru 
  • 1 szklanka mleka 3,2 %
  • Twaróg zmielić dwa razy lub zblendować końcówką z nożykiem. Przełożyć do rondla. Całe jajka zmiksować z cukrem i wanilią i wlać do rondla z serem, dodać masło i wszystko podgrzewać do  momentu aż będą robiły się takie bąbelki, ale nie gotować. Masa musi być gorąca.
  • Rozrobiony w mleku budyń wlać do gorącej masy i mieszając zagęścić. Tzn. podgrzewać do zgęstnienia masy .


WYKOŃCZENIE :


  • Położyć jeden krążek na paterze i zapiąć obręcz . Wyłożyć równomiernie 8 - 9 kopiastych łyżek masy twarogowej i przykryć drugim krążkiem. I tak do końca czyli 6 krążka. Całość pozostawić w obręczy do ostygnięcia, na około 3 -4 godziny.
  • Po tym czasie delikatnie okroić wokoło i odpiąć obręcz. Ciasto przełożyć na 2 skrzyżowane pasy folii aluminiowej lub przezroczystej , szczelnie zawinąć i wynieść w chłodne miejsce na 2 - 3 dni. To ciasto szybko mięknie.
  • Po 2 - 3 dniach odwinąć z folii i polać polewą. Można posypać wierzch wiórkami a boki poszarpać dekoracyjnie widelcem. Polewa - 100 g gorzkiej czekolady ( ponad 60 % kakao) + 50 g masła + 2 łyżki oleju rzepakowego…stopić masło z olejem i dodać połamaną czekoladę- zdjąć z ognia i mieszać do rozpuszczenia na jednolitą masę



20 komentarzy:

  1. Witaj Danusiu, Swieta za pasem i skusze sie na ten miodownik. Dziekuje za wspanialy przepis! Pozdrawiam Mikolajkowo i zycze duzo radosci i zdrowka. Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewuniu. Również pozdrawiam cieplutko. Powodzenia :)

      Usuń
  2. Nowy przepis ,muszę wypróbować .Święta blisko będzie okazja.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A, dzień dobry lusilusi. Bardzo dziękuję i również pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Danusiu zamąciłaś mi w głowie totalnie. Masz tyle fajnych ciast, że mam problem, które wybrać na święta. Najchętniej upiekłabym kilka ale nas jest tylko dwoje. Muszę coś wybrać bo w święta pracuję i wypada mieć ciasto a najlepiej oryginalne. Wpadliśmy z mężem na pomysł, że poprosimy Ciebie o podpowiedź. Ty wybierasz a my pieczemy😁Pomożesz? Pozdrawiamy ciepluteńko 😘

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Duszko. Ale żeś mnie teraz zagięła...ha, ha. Ja bym zrobiła tort makowy z kremem kawowym jest pyszny. Z kremem jest mało roboty, skoro pracujesz, a ciasto można upiec wcześniej. Zjecie go na pewno nawet we dwoje, bo w chłodnym może stać kilka dni. Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z makiem, więc może makowiec japoński, też jest pyszny. Matko św. , aleś mi dała zagwozdkę. Może wybierz któryś z miodowników albo strucle makowe krucho drożdżowe....pozdrawiam Ciebie bardzo cieplutko :)

      Usuń
    2. Bardzo dziękujemy za podpowiedź ale łatwiej nie było, bo to kusi a to nęci:) W demokratycznych wyborach, w tajnym głosowaniu wygrał piernik-miodownik😁Postanowiono i przyjęte do realizacji😅Pozdrawiamy serdecznie. Buziolki

      Usuń
    3. Bardzo dziękuję i również serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
  4. Ta masa serowa bardzo mnie zainteresowała, bo miodownika znam tylko w wersji z kaszą manną

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Aniu. Ja z kaszką manną też robię, robię też z kremem kajmakowym , ale ta wersja też bardzo nam smakuje. Pozdrawiam:)

      Usuń
  5. Jezusicku, gotowana masa serowa, ten cudowny smak z czasów mojej młodości...

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciasto z prawdziwego zdarzenia

    OdpowiedzUsuń
  7. polubiłam cię Danusiu, i dlatego piszę tu zaniepokojona, dlaczego taka długa przerwa ? (to już ponad pół roku) Mam nadzieję, że nic złego się nie dzieje (nie działo).
    Tak czy owak - wszystkiego LEPSZEGO !

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciasto wygląda świetnie, z chęcią wypróbuję. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Super ciasto na święta i nie tylko :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Mmmm pycha. Uwielbiam te ciasto

    OdpowiedzUsuń